To see prices
Product Code: A-652-0-0-S-0
500 pcs
Barcode: 8698651114218
| Head Diameter | 5.5 mm |
| Head Height | 1.7 mm |
| Countersink Angle | 80° |
| Drive Style | PH Philips |
| Drive Style | PH-1 |
| Head Type | Flat |
| Flat Head Profile | Standard |
| Tip Type | |
| Shank Cross Section | Round |
| For Use In | Sheet Metal |
| Thread Size | M2.9 |
| Fully Threaded | Fully Threaded |
| Thread Direction | Right Hand |
| Maximum Drilling Thickness | 0.65 mm |
| Tapping Method | Self Tapping |
| Tapping Screw Type | C |
| Material | 20 Mn-B4 |
| Heat Treatment | Carbonitration |
| Hardness | Min.450 Hv0.3 |
| System of Measurement | Metric |
| Specifications Met | DIN 7982 |
| Salt Test | 72 HRS |
| Length | 9.5 mm |
All Solidshell Enclosures products are covered by our quality guarantee. Products can be returned within 14 days of delivery in their original condition and packaging. Custom-machined or modified products may have different return conditions. Contact us for details.
No reviews in this category yet.