To see prices
Product Code: A-679-0-0-M-0
500 pcs
Barcode: 8698651309201
| Head Diameter | 5.6 mm |
| Head Height | 2.5 mm |
| Drive Style | PH Philips |
| Drive Style | PH-1 |
| Head Type | Round |
| Tip Type | pointed |
| Shank Cross Section | Round |
| For Use In | Sheet Metal |
| Rounded Head Style | Pan |
| Rounded Head Profile | Standard |
| Thread Size | 2.8 mm |
| Fully Threaded | Fully Threaded |
| Thread Direction | Right Hand |
| Maximum Drilling Thickness | 0.65 mm |
| Tapping Method | Self Tapping |
| Tapping Screw Type | C |
| Material | 20 Mn-B4 |
| Heat Treatment | Carbonitration |
| Hardness | Min.450 Hv0.3 |
| System of Measurement | Metric |
| Country of Origin | Türkiye |
| Specifications Met | DIN 7981 |
| Length | 8 mm |
| Surface Protection | Metallic A2F Cr+3 /Black A2S Cr+3 |
All Solidshell Enclosures products are covered by our quality guarantee. Products can be returned within 14 days of delivery in their original condition and packaging. Custom-machined or modified products may have different return conditions. Contact us for details.
No reviews in this category yet.