To see prices
Product Code: PS-401-12-0-N-0
500 pcs
Barcode: 2416700185035
| Head Diameter | 7.5 mm |
| Head Height | 3.2 mm |
| Drive Style | PH Philips |
| Drive Style | PH-1 |
| Head Type | Round |
| Rounded Head Style | Pan |
| Rounded Head Profile | Standard |
| Thread Size | M4 |
| Thread Pitch | 0.7 mm |
| Fully Threaded | Fully Threaded |
| Thread Spacing | Coarse |
| Thread Fit | Class 6h |
| System of Measurement | Metric |
| RoHS | RoHS (2015/863/EU) Compliant |
| REACH | REACH Compliant |
| Country of Origin | Türkiye |
| Material | PA6 %30GF(Glass Fiber Reinforced) |
| Operating Temperature | -40° / +120° |
PS-401 M4x0.7-16 mm.pdf
PS-401 M4x0.7-20 mm.pdf
3D
PS-401 M4x0.7-20 mm.STEP
3D
PS-401 M4x0.7-16 mm.STEP
PS-401 M4x0.7-14 mm.pdf
3D
PS-401 M4x0.7-14 mm.STEP
PS-401 M4x0.7-12 mm.pdf
3D
PS-401 M4x0.7-12 mm.STEP
PS-401 M4x0.7-10 mm.pdf
3D
PS-401 M4x0.7-10 mm.STEP
PS-401 M4x0.7-8 mm.pdf
3D
PS-401 M4x0.7-8 mm.STEP
PS-401 M4x0.7-6 mm.pdf
3D
PS-401 M4x0.7-6 mm.STEP
PS-401-PDF
All Solidshell Enclosures products are covered by our quality guarantee. Products can be returned within 14 days of delivery in their original condition and packaging. Custom-machined or modified products may have different return conditions. Contact us for details.
No reviews in this category yet.